یکشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

• ساختمان‌ سازی در کشور گران تمام می‌شود

 

رئيس انجمن مهندسي سازه ايران ضمن تشریح جزئیات برگزاری همایش ملی مهندسی سازه ایران گفت: ساختمان‌ها در کشور گران ساخته می‌شوند، حال آن که می‌تواند این ساخت‌وساز، ارزان‌تر انجام شود.

havaii2

 

دكتر غلامرضا هوائی در نشست خبری همایش ملی مهندسی سازه ایران با بیان اینکه این همایش توسط انجمن مهندسی سازه ایران طی روزهای 21 و 22 دی‌ماه در محل هتل المپیک برگزار می شود، اظهار کرد: در این همایش دانشگاهیان، مهندسان کشور، دستگاه های اجرایی مانند وزارت راه وشهرسازی، شهرداری ها، استانداری‌ها، نمایندگان نظام مهندسی ساختمان، نظام کاردانی ساختمان و سایر دست‌اندرکاران حوزه ساخت و ساز شرکت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه همایش ملی مهندسی سازه ایران به دنبال فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی نیست، افزود: هدف این همایش انجام فعالیت‌های علمی در حوزه مهندسی سازه، توسعه ارتباطات و تبادل نظر در حوزه‌های عملی و حرفه‌ای مهندسی است.

دكتر هوائی تبادل نظر در پنل های تخصصی این همایش در حوزه دستاوردهای مهندسی سازه را از دیگر اهداف این همایش اعلام کرد و گفت: درباره تکنولوژی و فناوری های جدید در ساخت تونل ها، ساختمان، مسکن، برج ها و سایر ساخت و سازهای متداول در این همایش از جهت توانایی ها و فناوری ساخت و هم از جهت مباحث علمی و نحوه طراحی تبادل نظر می شود.

رئیس انجمن مهندسی سازه ایران با بیان اینکه در همایش ملی مهندسی سازه ایران، تعدادي از سازه های برتر كشور نیز معرفی می شوند، افزود: حدود 12 سازه به عنوان سازه های برتر بر اساس معیارهایی از جمله نوآوری و خلاقیت در طراحی، ایمنی، استفاده از مصالح نوین، مقاومت در برابر زلزله، استفاده از فناوری های صنعتی سازی، مدیریت زمان و هزینه، مدیریت کیفیت و منابع مدیریت ریسک و منظر طراحی بر اساس معماری ایرانی- اسلامی و سایر شاخص های دیگر معرفی می‌شوند.

رئيس انجمن مهندسي سازه ايران ادامه داد : سازندگان سازه های برتر یک گواهینامه دریافت می‌کنند که این گواهینامه برای برگزیدگان می‌تواند به عنوان یک برند و امتیاز برای اجرای سایر پروژه ها باشد.

وی به محورهای برگزاری این همایش اشاره کرد و اهمیت سازه های بلند را یکی از محورهای همایش اعلام کرد و گفت: یکی از چالش ها این است که کمتر از سازه‌های بلند استفاده می شود، در حالی که استفاده از این سازه ها هزینه ها را کاهش می‌دهد، ضمن آنکه از توسعه نامتوازن در عرض جلوگیری می شود.

دكتر هوائی با بیان اینکه امروزه سازه های سنتی جوابگوی ساخت و ساز نیست اظهار کرد: باید در کنار کاهش هزینه ها، مدیریت زمان نیز مورد توجه باشد.


• در استفاده از فناوريهاي نوين بيشتر به پنجره دو جداره تمرکز شده است


وی به صنعتی سازی و استفاده از فناوری نوین در ساخت و سازها اشاره کرد و گفت: متاسفانه در امر فناوريهاي نوين بيشتر به پنجره دو جداره تمرکز شده است و سایر امور صنعتی سازی مغفول مانده است؛ رنگ، گچ، سقف، کولر، پکیج، بخاری، آسانسور و تمام اقلام در یک ساختمان می تواند بر اساس فناوری های نوین ساخته شود اما به این موضوع توجه نمی شود.
رئیس انجمن مهندسی سازه ایران با تاکید بر اینکه باید از سنتی سازی دست برداریم افزود: باید بیاموزیم که ساختمان را مي‌توان در خارج از محل ساخت و در محل نصب نمود؛ حتی از دیوارهای پیش ساخته می توانیم استفاده کنیم.
دكتر هوائی، پدافند غیرعامل، شهرسازی، مقاومت در برابر زلزله و آسیب پذیری سازه ‌ها را از دیگر موارد مورد بحث در همایش ملی مهندسی سازه ایران اعلام کرد و ادامه داد: از 348 چکیده مقاله دریافتی 288 چکیده مقاله تایید و 138 مقاله برای چاپ انتخاب شد که از این میزان 79 مقاله به صورت شفاهی و 58 مقاله نیز به صورت پوستر ارائه می‌شوند.
رئیس انجمن مهندسی سازه ایران گفت: ارائه مقالات تخصصی در پنل های همایش، سخنرانی‌های تخصصی توسط اساتید برجسته در نوبت های صبح و بعد از ظهر انجام می شود؛ همچنین یک نمایشگاه جانبی در حاشیه همایش به منظور ارائه دستاوردهای شرکت های متقاضی در نظر گرفته شده است.


• مهمترین مشکل سازه های موجود کشور


وی مهمترین مشکل سازه های موجود کشور را عدم مدیریت هزینه و مدیریت اقتصادی خواند.

دكتر هوائی با تاکید بر اینکه ساختمان ها را می توان بسیار ارزانتر و سبكتر از آنچه که در حال حاضر ساخته می شود، ساخت گفت: ساختمان ها با هزینه های بالا و گران ساخته می شوند.

رئیس انجمن مهندسی سازه ایران ادامه داد: وقتی مدیریت زمان نباشد و یک پروژه به مدت 20 سال در حال ساخت باشد در خوشبینانه ترین حالت هزینه ساخت این پروژه به میزان تورم رسمی کشور افزایش می یابد.

دكتر هوائی با بیان اینکه به شدت نیازمند فرهنگسازی برای مدیریت ساخت در کشور هستیم افزود: ذیل فرهنگ سازی در جهت مدیریت ساخت، فرهنگ شهرنشینی نیز باید تغییر کند.

وی درباره میزان ساخت و سازهای غیرمجاز در کشور گفت: ساختمان هایی که بعد از تصویب قانون نظام مهندسی ساختمان در سال 74 و با پروانه ساخت شهرداری ساخته شده اند، قاعدتا باید مجاز باشند، اما هیچ آمار رسمی مبنی بر اینکه این ساختمان ها در عمل به چه شکل ساخته شده اند از هیچ منبعی وجود ندارد اما همچنان در بافت های فرسوده، بافت های قدیمی شهرها و روستاهایی که هنوز نوسازی و بهسازی نشده اند نگرانی وجود دارد.

رئیس انجمن مهندسی سازه ایران در پایان ضمن معرفی این انجمن گفت: انجمن مهندسی سازه ایران با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 90 تاسیس شد که حدود 1060 نفر عضو و 5 نفر عضو هیئت مدیره دارد. انجمن مهندسی سازه ایران به عنوان یک تشکل رسمی با حکم وزارت علوم عضو می گیرد و اعضای این انجمن از مقاطع فوق لیسانس به بالا هستند.