یکشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

با حضور آقایان دکتر هوائی رياست محترم انجمن، دکتر کرامتی، دکتر کاظمی و دکتر قدرتی از اعضای هیئت مدیره انجمن و همچنین سایر اعضای انجمن، در چهارچوب برنامه بازدیدهای حرفه‌ای و علمی از پروژه‌های مهم کشور، بازدیدی از پروژه مجتمع چند منظوره تجاری- اداری مگاپارس مورخ 2 مهرماه سال 1393 صورت پذیرفت.


معرفی پروژه:
مجتمع تجاری اداری مگاپارس به عنوان بزرگ ترین و مدرن ترین مرکز تجاری- اداری ایران در زمینی به مساحت 27 هزار مترمربع و زیربنای بیش از 210 هزار مترمربع در منطقه ای با دسترسی های منحصر بفرد در حال ساخت می باشد. با توجه به حجم عظیم پروژه، این مرکز به گونه‌ای طراحی شده است که تمام خصوصیات و ویژگی های لازم برای تبدیل شدن به الگویی جهت ساخت مجتمع های تجاری و چند منظوره از ابعاد گوناگون را دارا باشد. مجتمع پارس مجموعه ای است از کاربری های مختلف شامل پارکینگ اختصاصی و عمومی، واحد های تجاری، اداری، فرهنگی (سالن های سینما، تئاتر و کنسرت) تفریحی و ورزشی (بولینگ، بیلیارد، پاتیناژ و بازی های کودکان) و فضاهای سبز قابل تردد بر بام مجتمع. سازه مجتمع مشتمل بر 5 طبقه در زیرزمین تا هفده طبقه در بالای سطح زمین بنا می گردد. طراحی مدرن و همگام با پیشرفته ترین مراکز تجاری و اداری روز دنیا تمام جذابیت های لازم برای یک سرمایه گذاری مطمئن و پربازده را ایجاد کرده است. از ویژگی های خاص مجتمع تجاری- اداری مگا پارس اخذ گواهینامه‌های کنترل کیفی در تمام مراحل طراحی و ساخت از شرکت بازرسی فنی TUV NORD و بهره‌گیری از آخرین متدها و تکنولوژی‌های نوین ساخت می باشد.

از جمله تکنولوژی‌های ساخت و مصالح ویژه بکار رفته در این مجتمع می‌توان به استفاده از سیستم post tensioning در اجرای سقف‌ها، بکارگیری تکنولوژی قالب بندی PERI ، استفاده از پردازش مکانیزه آرماتور، سیستم اتصال مکانیکی آرماتور coupling، عایق رطوبتی Henkel Ploybit و اجرای عملیات پایدارسازی دیواره های گود با استفاده از روش های مهاربندی و نیلینگ اشاره نمود. ساخت مجتمع تجاری- اداری مگا پارس در قالب شرکت طرح و توسعه آریا عمران پارس با مشارکت و سهامداری شرکت های پرشین نگین صدرا، ساختمانی معلم و ایران اطلس که از بزرگترین شرکت های ساختمانی کشور هستند، در جریان است. مدیران این طرح ملی بر این باورند که ایرانیان همواره شایسته بهره برداری از بهترین امکانات و برترین خدمات می باشند و گوشه ای از این رسالت در پارس تحقق می یابد.


مشخصات کامل برج:
نوع کاربری: تجاری اداری فرهنگی ورزشی
مساحت زمین: 26341 مترمربع
مساحت زیربنای کل: 206655 متر مربع
مساحت زیربنای مفید: تجاری 44603 مترمربع، اداری 11256 مترمربع، فرهنگی ورزشی 10542 مترمربع، پاتیناژ 1522 مترمربع،
بولینگ 1211 مترمربع، سالن بیلیارد 291 مترمربع، آمفی تئاتر 587 مترمربع، سینما 626 مترمربع،
فضای بازی کودکان 2989 مترمربع
تعداد طبقات: 24 طبقه (طبقه یازدهم تالار)
تعداد کل واحد اداری شروع از طبقه چهارم : 228 واحد
تعداد کل واحد تجاری 591 واحد شامل :
تجاری، کافی شاپ، سیتی سنتر، فروشگاه بزرگ، بانک 565 واحد
بیلیارد، بولینگ، پاتیناژ 3 واحد
سالن سینما و تئاتر 4 واحد + 1 طبقه تالار کنسرت
رستوران 3 واحد
فضای بازی 1 واحد
اتاق جلسات، دفتر کار 14 واحد
تعداد کل پارکینگ 3000 واحد پارکینگ هوشمند

 

ویژگی های معماری
مشخصات سازه: بتنی با سقف های پیش تنیده پس کشیده
مشخصات سقف: پانل گچی کناف + رنگ پلاستیک
مشخصات نما: کرتین وال با شیشه های دوجداره گاز آرکونایت
مشخصات کف: سنگ مهندسی 60 * 60 روی کف کاذب
مشخصات دیوار: تجاری اداری پارتیشن، در MDF، شیشه+ پانل گچی کناف + رنگ روغنی، شیشه ویترین سکوریت
تاسیسات الکتریکی: روشنایی هوشمند، برق رسانی عمومی، تلفن، اینترنت، و اعلام حریق
تاسیسات مکانیکی: دریچه هوا، فن کویل

 

امکانات و خدمات:
• رستوران و كافي شاپ
• آشپزخانه
• سالنهاي نمايش و برگزاري مراسم
• سالنهاي ورزشي بولينگ
• بيليارد و پاتيناژ
• فوت کورت و رستوران ها
• یک واحد کافی شاپ معلق و قابل دسترسی با دو دستگاه آسانسور پانوراما

 

 

تجهیزات و تاسیسات مکانیکی و الکتریکی:
به منظور ايجاد تسهيلات مكمل در مجموعه،‌ بخش‌هاي خدماتي مشتمل بر لابي‌هايبر امكانات ذكر شده، اين مجموعه از تجهيزات مكانيكي و الكتريكي مجهزي برخوردار مي‌باشدكه برخي ازآنها عبارتنداز:

• استفاده‌ از مجهزترين سيستم‌هاي سرمايش و گرمايش
• استفاده از سيستم‌هاي تخليه و تهويه هواي مركزي و هوشمند
• ايجاد روشنائي مناسب عمومي با سيستم‌هاي هوشمند
• استفاده از سيستم تهويه مطبوع كامل شامل گرمايش و سرمايش توسط چيلرهاي جذبي، هوارسان، فن‌كويل و داكت‌فن‌كويل به همراه تجهيزات مربوطه
• استفاده از سيستم جمع‌آوري و تصفيه فاضلاب
• استفاده از سيستم آبياري فضاي سبز اتوماتيك (هوشمند)
• استفاده از آخرين استانداردهاي ايمني در خطوط تغذيه و سيستم ارتينگ
• استفاده از سيستم صاعقه‌گير الكترونيكي
• رعايت آخرين دستورالعمل‌ها و قوانين و مقررات ملي ساختمان و ساير دستورالعمل‌هاي رعايت استانداردهاي بين‌المللي موجود
• استفاده از استانداردهاي اروپايي جهت طراحي و اجراي سيستم‌هاي مكانيكي و الكتريكي
• نصب سيستم اعلام و اطفاء حريق دستي و اتوماتيك
• نصب سيستم صوتي و پيجينگ متمركز و گسترده جهت اماكن عمومي
• بهره‌برداري از سيستم برق اضطراري اتوماتيك
• بهره‌برداري از برق اضطراري UPS جهت كاربري‌هاي كامپيوتري
• نصب سيستم نظارت تصويري متمركز جهت كنترل معابر CCTV
• تنوع در طراحي و اجراي سيستم‌هاي مكانيكي و الكتريكي در كاربريهاي تجاري
• راه‌اندازي سيستم تلفن عمومي و داخلي در كل پروژه

 

پلان ها
اين مجتمع داراي كاربري‌ها متفاوتي از جمله پاركينگ، تجاري، اداري، ورزشي، خدماتي و فرهنگي مي‌باشد كه در ادامه اشاره خواهد شد.
الف : بخش تجاري
اين بخش شامل فروشگاهاي كوچك و بزرگ، سالن‌هاي پذيرائي، رستوران و بانك و... مي‌باشد كه به تناسب متراژ هر واحد تجاري، انبار و پاركينگ اختصاصي در نظر گرفته شده است.
كليه واحدها داراي سيستم سرمايش و گرمايش مركزي از نوع تهويه مطبوع مي‌باشد. طرح معماري داخلي واحدهاي تجاري با توجه به نظر صاحبان واحدها و تأئيد مجري طرح شكل مي‌پذيرد و نوع مصالح مصرفي از الگوي كلي مجتمع تبعيت مي‌نمايد.
ب : بخش اداري
اين بخش شامل واحدهاي اداري واقع در طبقة چهارم تا پانزدهم برج اصلي مجتمع جهت استقرار دفاتر اداري مي‌باشد. هر دفتر اداري به تناسب متراژ واحد داراي انباري و تعدادي پاركينگ اختصاصي است.
كليه واحدهاي اداري نيز مجهز به سيستم سرمايش و گرمايش از نوع تهويه مطبوع بوده و در مصالح بكار رفته در آن، متناسب با طرح كلي مجتمع استفاده شده است.
همچنين به منظور استقرار شركتهاي بزرگ در اين مجتمع، كليه طبقات اداري بصورت Open Office طراحي شده‌اند،‌ بطوريكه شركتها بتوانند فضاي داخلي را متناسب با نياز خود طراحي و تقسيم‌بندي نمايند.
ج : بخش‌هاي خدماتي و فرهنگي ـ ورزشي
به منظور ايجاد تسهيلات مكمل در مجموعه،‌ بخش‌هاي خدماتي مشتمل بر لابي‌هاي بزرگ، سالن‌هاي برگزاري مراسم،‌ رستوران‌ها، كافي‌شاپ، Fast Food، سوپرماركت و ساير بخش‌هاي خدماتي مورد نياز در نظر گرفته شده است.
علاوه بر آن، فضاهاي فرهنگي و ورزشي نظير سالن‌هاي سينما، كنسرت و انتظار، بولينگ، بيليارد،‌ پاتيناژ و شهربازي در مجموعه لحاظ گرديده كه اين مجتمع را به فضايي مفرّح براي خريد،‌كار و تفريحات سالم نموده است.